• Zakończenie roku szkolnego 20021/2022 dla klas 4-8

          • Dnia 24 czerwca 2022r. o godz. 10:00 rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla klas 4-8. Podczas akademii przekazano sztandar szkoły, wręczono świadectwa z wyróżnieniem wraz z Laurami Konopnickiej, nagrody książkowe, Nagrodę Bumistrza "Najlepszy z najlepszycch" oraz pożegnano uczniów z klas 8.

            Wszystkim uczniom życzymy słonecznych i radosnych wakacji, a absolwentom wielu sukcesów.

          • PROJEKT REGIONALY KLAS III – POZNAJEMY NASZĄ OKOLICĘ

          • Drodzy Rodzice. Uczniowie klas trzecich w Szkole Podstawowej w Borui Kościelnej mają okazję uczestniczyć w projekcie regionalnym wzbogacającym wiedzę o naszym regionie. Podczas zajęć dzieci miały okazję pracować z mapą Polski, na której odszukiwali miejscowości w których mieszkają oraz powiat do którego należą. Następnie, czytając różne artykuły i szukając informacji wzbogacali wiedzę na temat Borui Kościelnej, Nowego Tomyśla i sąsiadujących miejscowości. Dowiedzieli się z czego słynie nasza okolica. Jak się okazało, okolice Nowego Tomyśla słyną z chmielu i wikliny. W trakcie trwania projektu, czyli dni przeznaczonych na zdobywanie wiedzy o regionie, uczniowie uczestniczyli również w wycieczce do Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Uczestnicy dowiedzieli się jaka jest historia uprawy i przetwórstwa wikliny oraz historia uprawy chmielu. Dodatkowo uczestniczyli w warsztatach plecionkarskich, podczas których słuchali informacji o rzemiośle plecionkarskim. Dodatkowo na terenie Muzeum mogli oglądać wystawy eksponatów plecionkarskich i botanicznych. Podsumowanie projektu stanowiły pięknie, własnoręcznie wykonane foldery, zachęcających innych do zagłębienia się w historii naszych okolic. Wystawa prac dostępna jest do oglądania w holu naszej szkoły. Brawo dla dzieci!😊

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

          • W tym roku szkolnym uczniowie klas II i III uczestniczyli w projekcie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”- w jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych poświęconych tematyce ekologicznej. Program organizowany był przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie do ruchu od najmłodszych lat. W tym roku po raz 13. dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w całym kraju wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne, poznały podstawowe zasady ekologii i dowiedziały się, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz poznały korzyści płynące z ruchu. Dzieci aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Podsumowaniem udziału w projekcie było wręczenie dyplomów uczestnictwa. 

          • NIESAMOWITE SKARPETKI – PROJEKT EDUKACYJNY KLASY IIA

          • Od lutego do maja 2022 roku uczniowie klasy II a  we współpracy z biblioteką szkolną oraz Panią Mirosławą Miarką wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. „Niesamowite skarpetki – jak pokochać lekturę?”. Działania projektu były oparte na lekturze szkolnej pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” autorstwa Justyny Bednarek oraz kolejnych jej tomów. Celem projektu było propagowanie czytelnictwa, zachęcanie dzieci do częstego sięgania po dzieła literatury polskiej i światowej oraz rozbudzanie ich wyobraźni. Uczniowie poznawali przygody bohaterów książki poprzez samodzielne czytanie, jak również podczas spotkań z bibliotekarką szkolną. Podczas projektu musieli wykonać wiele działań m.in. samodzielnie wyszukiwali w internecie informacji o autorce, w grupach przygotowywali plakat przedstawiający pisarkę, opisywali przygody wybranych bohaterów, wykonywali własną „niesamowitą” skarpetkę oraz poznawali kolejne części książki o „niesamowitych skarpetkach”. W marcu odbyło się również spotkanie online z samą autorką lektury Justyną Bednarek, której uczniowie mogli zadać własne pytania. Na podsumowanie projektu uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i narysowanie komiksu przedstawiającego przygodę ich wcześniej wykonanej skarpetki. Uczniowie podczas projektu i konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością i wyobraźnią. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 30.05.2022 r. w bibliotece szkolnej przy udziale Pani Mirosławy Miarki. Nagrodzono pięć najlepszych prac, których autorzy otrzymali upominki. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkości. Zwycięzcami byli: Amelia Całus, Aleksandra Staniek, Mikołaj Bruździński, Jan Szczucki oraz Fabian Śliż. Serdecznie gratulujemy!

          • Podążamy śladami świętego Wojciecha

          • 11 czerwca 2022r.

            11.06.2022 r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Pierwszej Stolicy Polski. Dzieci, które podczas rekolekcji szkolnych zebrały największą ilość punktów, mogły zobaczyć i doświadczyć tego wszystkiego czego dowiedziały się podczas spotkań z ciekawymi ludźmi.

            Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie wnętrza przepięknej Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gotycki kościół znajduje się na Wzgórzu Lecha w samym centrum Gniezna. Jest to miejsce pochówku św. Wojciecha głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich. W podziemiach można zobaczyć zachowane relikty świątyń z X i XI wieku w formach jeszcze przedromańskich.

            Dla ciekawych mogę dodać, że fragmenty posadzki z podziemi Katedry spotkamy na banknocie 10 zł. Zobaczyliśmy i podziwialiśmy także Drzwi Gnieźnieńskie o których wcześniej tyle dowiedzieliśmy się podczas spotkań rekolekcyjnych. Jest to rzeczywiście unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku.

            Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Archidiecezjalnego. Tutaj każdy uczestnik otrzymał mapę i ciekawe zadania do wykonania. Po rozwiązaniu niełatwych zadań przyszedł czas na kolejny punkt wycieczki. Wszyscy zaczęliśmy wspinaczkę na wieżę katedralną, która sama w sobie jest nie lada atrakcją ale również i najwyższym punktem widokowym w Gnieźnie. Po pokonaniu 240 schodów zobaczyć można fantastyczny widok panoramy Gniezna i całego pojezierza gnieźnieńskiego. Widok naprawdę zapiera dech w piersiach.

            Po przerwie obiadowej przyszedł czas na ostatnią propozycję dnia. Trakt królewski jest to trasa turystyczno - kulturowa, którą tworzą posągi, makiety, infokioski i tablice informacyjne rozmieszczone w zabytkowym centrum miasta.

            Po tylu atrakcjach zmęczeni ale bardzo z siebie zadowoleni zdążyliśmy jeszcze kupić pamiątki i zjeść pyszne lody, ufundowane zresztą jak i cała wycieczka przez naszego księdza proboszcza.

            A. Markiewicz

          • KLASY DRUGIE W SKANSENIE W WOLSZTYNIE

          • W piątek 27 maja 2022 r. uczniowie klasy 2a i 2b wybrali się na wycieczkę do Wolsztyna, gdzie znajduje się muzeum - „Skansen Budownictwa Ludowego”.  Uczestnicy w pierwszej części wycieczki zwiedzali park etnograficzny, gdzie mogli zobaczyć unikatowe zabytki architektury drewnianej z początku XVIII wieku. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stare, drewniane chaty i ich wyposażenie, kuźnię, młyn oraz wiele innych ciekawych obiektów. Kolejnym etapem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach podczas których zostały omówione prace domowe w dawnym gospodarstwie. Najwięcej radości przyniosło uczniom samodzielne wykonywanie domowych prac, m.in. noszenie wody w nosidłach, pranie na tarze, maglowanie, mielenie na żarnach, młócenie cepami i wyrób masła. Cała wycieczka zakończyła się degustacją własnoręcznie wyrabianego przez uczestników masła, domowego chleba i maślanki. Bogatsze o nową wiedzę, pełne wrażeń dzieci wróciły do szkoły.

          • FESTYN RODZINNY 2022

          • ​​​​​Dnia 12 czerwca 2022r. w Wiejskim Domu Kultury w Borui Kościelnej  od godz. 15:00  do godz. 18:00 odbył się szkolny festyn. ​​​​​​​

            Organizatorzy: Rada Rodziców oraz Przedszkole i Szkoła Podstawowa.

          • Historia nieco inaczej…

          •        Dnia 06.06.2022 r.  w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej odbył się Międzyklasowy  Konkurs Książka ,,pomostem’’ do poznania historii.  Z uwagi na to, iż historia jako przedmiot jest przesycona faktami, które trudno zapamiętać uczniom klas IV,  nauczycielki  z tutejszej szkoły: p. Mirosława Szymczak-Ratajczak,  p. Beata Ciesielska i  p. Mirosława Miarka postanowiły w nieco inny sposób przybliżyć czwartoklasistom czasy II wojny światowej, na przykładzie losów  bohaterów literackich,  a mianowicie niedźwiadka – Wojtka, tytułowego  bohatera książki Łukasza Wierzbickiego pt. ,,Dziadek i niedźwiadek''. 

                  Uczniowie zmierzyli  się z różnorodnymi zadaniami; m.in. sprawdzili swoją wiedzę w teście ze znajomości treści lektury, w krzyżówce; mając przed sobą mapkę Polski wykazali  się wiedzą na temat państw sąsiadujących,  które najechały  naszą Ojczyznę 1 września 1939r.;  wykonali komiks, przedstawiając losy Wojtka w sposób humorystyczny oraz właściwie ponumerowali wersy pieśni granej przez kapitana  Sosnowskiego ,, Czerwone  maki na Monte Cassino’'. Dobór zadań sprawdzał  wiedzę i umiejętności uczniów praktycznie z każdej dziedziny.  

                 W konkursie wzięły udział dwie klasy, które niezwykle zacięcie walczyły o I miejsce. Komisja Konkursowa po sprawdzeniu zestawu zadań ogłosiła, że: 

            I miejsce zajęła klasa IV b, natomiast II- klasa IV a.  

            Wszystkim uczniom gratulujemy! 

          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA PLAKAT W JĘZYKU ANGIELSKIM

          • Z radością informujemy, że zwycięzcą konkursu na plakat interaktywny zachęcający do udziału w obchodach 70-lecia panowania królowej Elżbiety II został Karol Murawski z klasy 8c. Gratulujemy!  

            Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

             

            Poniżej zwycięzka praca konkursowa.

             

            Magdalena Chodzyńska

            królowa Elżbieta II

            autor: Karol Murawski, klasa 8c

          • PROJEKT BIBLIOTECZNY KLAS III

          • W dniach od 16-20 maja uczniowie klasy IIIa i IIIb we współpracy z biblioteką szkolną oraz Panią Mirosławą Miarką wzięli udział w szkolnym  projekcie edukacyjnym "W świecie książki i biblioteki". Dzięki temu dowiedzieli się jak zbudowana jest książka, poznali wydawnictwa informacyjne oraz czasopisma dla najmłodszych. Ponadto doskonalili umiejętności posługiwania się słownikami, encyklopediamiami, rozmawiali o reklamie oraz jej funkcji. W ramach rozwijania incicjatywy czytelniczej uczniowie mieli także okazję zapoznać się z ciekawymi książkami oraz opowiadaniami  z życia swoich rówieśników. Na koniec dzieci z klasy IIIa indywidualnie przeczytały książkę M. Kruger "Karolcia", by wpólnie ją omówić na zajęciach  oraz jeszcze raz przeżyć ciekawe i wesołe przygody ośmioletniej Karolci. Podsumowaniem zebranej wiedzy było odwiedzenie szkolnej biblioteki i udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Panią Bibliotekarkę - Mirosławę Miarkę. Dzieci w ciekawy i rzetelny sposób podsumowały swoją wiedzę słuchając z zaciekawieniem prowadzonego wykładu oraz oglądając wystawy książkowe, korzystając z czytelni i możliwości wypożyczenia książek.

          • KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS II i III

          • Dnia 5.05.2022 roku odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas II i III. Uczniowie biorący udział w konkursie najpierw musieli wykazać się swoimi umiejętnościami w etapie klasowym. Uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów w poszczególnych zespołach klasowych reprezentowali swoje klasy w kolejnej części konkursu. Nagrody i dyplomy dla zwycięzców i uczestników zostały rozdane 20.05.2022r.

            Wśród uczniów  klas II nagrody otrzymali:

            1. Karol Cichosz 2b, Bartosz Krawczyński 2a
            2. Aleksandra Staniek 2a
            3. Antonina Charewicz 2b

            Wśród uczniów klas III:

            1. Blanka Jąder 3b
            2. Julia Kucharczyk 3b
            3. Laura Bruździńska 3a

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.