• VIII B na tropie fałszerzy dzieł sztuki

          • 27 maja 2022r.

            27 maja 2022r.  uczniowie klasy 8b wybrali się z wizytą do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie mogli podziwiać działa będące w jego posiadaniu. Tym razem nie był to jednak zwykły spacer po gmachu budynku. Uczniowie wzięli bowiem udział w warsztatach “Fałszerze dzieł sztuki”. W trakcie zajęć mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu sztuki, utrwalić różnicę między pojęciami: oryginał, replika, reprodukcja, falsyfikat.  Poznali także dramatyczną historię kradzieży, jedynego w polskich zbiorach, obrazu francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta. W trakcie warsztatów, uczniowie wykonali też kilka zadań, które wymagały od nich skupienia i jednocześnie pozwalały ćwiczyć, tak potrzebne w dzisiejszym życiu, uważność i spostrzegawczość. Taka forma zwiedzania muzeum była z pewnością bardziej atrakcyjna niż tradycyjny spacer od jednego obrazu do drugiego. Dość powiedzieć, że kilkoro uczniów zadeklarowało chęć powrotu do Muzeum Narodowego. 

            Miłym akcentem na zakończenie wycieczki był seans filmowy w Multikinie. Lekka komedia pozwoliła zrelaksować się po trudach związanych ze zdawanymi w tym tygodniu egzaminami ósmoklasisty. 

             

            Dorota Ruta 

          • Klasy III w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

          • W dniu 11maja, po okresie pandemicznych ograniczeń, uczniowie klas trzecich wreszcie mieli okazję szkolnej integracji. W tym celu wspólnie wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Centrum  Edukacji  Regionalnej  i  Przyrodniczej w  Mniszkach. Dzieciom przez cały dzień doskwierał dobry humor i chęć do zdobywania wiedzy w praktyce. Teren, który mogli podziwiać to dawny folwark rodu von Unrug, zachowany do dziś, który został przekształcony na użytek zwiedzających. Obecnie mieści się tutaj muzeum, służące edukacji. Znajdują się w nim ekspozycje prezentujące zanikające zawody, gdzie uczniowie mogli zobaczyć  wystawę  dawnych  narzędzi rolniczych  i  sprzętów  gospodarstwa  domowego. W warsztacie  szewskim  dzieci  cięły skórzane  paski, u  pszczelarza  zaglądały do  wnętrza  ula, u  praczki -  prały , maglowały  i  poznawały „duszę”  żelazka. Oprócz tego obserwowały  też pracę  wikliniarza, a  w  warsztacie  bednarza wykonywały własne ryczki. Ponadto z zainteresowaniem przyglądali się   procesowi  oddzielania  śmietany  od  mleka, dowiedzieli się, co można kupić w sklepie kolonialnym, a na koniec gościli w dawnej klasie szkolnej. Po zwiedzeniu terenu i udziału w warsztatach dzieci wyglądały na zadowolonych, więc prawdopodobnie wspomnienia wpiszą się na długo w ich pamięci.

          • W poszukiwaniu… zadań

          • Dnia 20.05.2022r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej po raz trzeci zorganizowano ,,Marsz Konopnickiej'', pragnąc w ten sposób uczcić 180 rocznicę urodzin Patronki Szkoły- Marii Konopnickiej. Celem Konkursu było kultywowanie pamięci o życiu, twórczości i działalności pisarki, a jednocześnie propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia z wykorzystaniem mapy topograficznej terenu.

            Przybyli uczniowie, również i w tym roku, mieli za zadanie odnaleźć na terenie Borui Kościelnej siedem miejsc zaznaczonych na otrzymanej mapie, po czym wykonać przy każdym punkcie zadanie związane z życiem i twórczością pisarki. Ograniczał ich jednak czas, gdyż na wykonanie zadań mieli 2 godziny- po tym czasie należało wrócić do ,,bazy'', czyli do tutejszej Szkoły. Każda z drużyn spacerowała i poszukiwała wskazanych miejsc z przydzielonym im opiekunem, który dbał o bezpieczeństwo swoich podopiecznych i odbierał od swojej grupy wykonane zadanie, by po powrocie wręczyć je Komisji.

            Wśród reprezentantów z trzech szkół:

            I miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Bukowcu;

            II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej;

            III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach.

            Nad całością czuwały pomysłodawczynie Konkursu, a jednocześnie autorki zadań: pani Jolanta Łukaszewska, pani Mirosława Szymczak-Ratajczak oraz pani Mirosława Miarka.

            Podsumowując spotkanie, Pani dyrektor mgr Sylwia Czarnecka uroczyście wręczyła wszystkim uczniom atrakcyjne nagrody oraz złożyła gratulacje Młodzieży i ich Opiekunom.

            Działania w terenie utwierdziły wszystkich zebranych w przekonaniu, że można pogłębiać i sprawdzać swoją wiedzę także w terenie, dodatkowo dobrze się przy tym bawiąc!

          • WYCIECZKA DO KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ

          • 19 maja 2022r.

            Dnia 19 maja 2022 grupa uczniów z klas 7 i 8 wraz z opiekunami udała się na jednodniowy wyjazd do Kotliny Jeleniogórskiej.

            Wycieczka rozpoczęła się od wyjazdu do Sobieszowa i wejścia na szczyt Góry Chojnik. Uczniowie zobaczyli niezwykłe ruiny Zamku Chojnik oraz mieli okazję podziwiać piękne krajobrazy z wieży widokowej na zamku.

            Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Szklarskiej Poręby, aby zobaczyć najczęściej odwiedzany wodospad w Kotlinie Jeleniogórskiej – Wodospad Szklarki.

            Na koniec odbył się spacer do Wodospadu Kamieńczyka, który  spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka.

            Piękne widoki były przeplatane niezwykłymi opowieściami Pana Michała - pilota wycieczki i przewodnika.

            Podczas całej wyprawy towarzyszyła nam wspaniała pogoda, więc tym bardziej wyjazd zaliczamy udanych.

          • ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

          •  

            W ostatnich latach przywracana jest pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia - Niezłomnych i Wyklętych, o tych którzy walczyli przeciwko narzucaniu powojennej  Polsce ustroju komunistycznego i zależności Polski od ZSRR. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy do końca wierni byli złożonej przysiędze.

            Aby pogłębić wiedzę uczniów o żołnierzach wyklętych, w holu szkoły zaprezentowano gazetkę poświęconą bohaterskiej postawie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Uczniowie zapoznali się z postaciami żołnierzy wyklętych, z formami prowadzonej przez nich walki oraz podejmowanymi akcjami zbrojnymi. 

            Ponadto uczniowie klasy czwartej przygotowywali plakaty o żołnierzach wyklętych. 

          • KATYŃ – PAMIĘTAMY

          • Przez cały kwiecień uczniowie naszej szkoły mieli możliwość pogłębiania swojej wiedzy o zbrodni katyńskiej dzięki tematycznej gazetce, która  została zaprezentowana w holu szkoły. Oprócz zbrodni katyńskiej gazetka informowała o programie KATYŃ – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA i o inicjatywie posadzenia dla każdego zamordowanego Dębu Pamięci.

            Nasza szkoła od 12 lat pielęgnuje pamięć o dwóch zamordowanych Polakach przez NKWD. Są to porucznik Leon Boberski i Piotr Kuczyński. Także w tym roku uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pamiątkowymi tablicami  i Dębami  Pamięci.

          • Narodowe Święto Trzeciego Maja

          • Uczniowie naszej szkoły pamiętają o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski. W tym roku upamiętnienie Święta Konstytucji 3 Maja odbyło się  w formie akademii. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie, klasa 7 a przygotowała program artystyczny, na który złożyły się: recytacja wierszy o tematyce trzeciomajowej, dyskusja panelowa wybitnych historyków, w  których role wcielili się Julka, Konstancja i Grzegorz, omówienie obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja przez Julkę, która perfekcyjnie odegrała rolę historyka sztuki. Uczniowie obejrzeli także prezentację o najważniejszych wydarzeniach w Rzeczypospolitej w drugiej połowie XVIII wieku i wysłuchali piosenek o tematyce patriotycznej Pieśń konfederatów barskich, Miejcie nadzieję, Flaga biało – czerwona.

            Akademia była okazją do pielęgnowania uczuć patriotycznych i dumy z osiągnięć naszych przodków, którzy jako pierwsi w Europie uchwalili konstytucję.

            Akademię przygotowali Lidia Kawa, Artur Markiewicz, Justyna Janowska.

          • „Z lekturami szkolnymi za pan brat”

          •  Dnia 28 kwietnia 2022r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej  w Borui Kościelnej  odbył się po raz trzeci  Międzyszkolny Konkurs  ,,Znam Lektury’’. Głównym celem konkursu, jak co roku,  stało się  popularyzowanie czytelnictwa lektur wyszczególnionych w podstawie programowej z języka polskiego szkoły podstawowej.

                        Konkurs  adresowany do uczniów klas siódmych i ósmych. W tym roku zadania konkursowe  sprawdzały znajomość  następujących książek: ,,Pan Tadeusz’’, ,,Reduta Ordona’’ autorstwa Adama Mickiewicza, , ,,Kamienie na szaniec’’ Aleksandra Kamińskiego, ,,Latarnik’’ Henryka Sienkiewicza.  Polonistki z tutejszej szkoły: p. Mirosława Szymczak-Ratajczak  i p. Beata Ciesielska wraz z panią bibliotekarką- Mirosławą Miarką  zaproponowały taki kanon lektur, żeby uczniowie ósmych klas mogli jednocześnie powtórzyć wiedzę z języka polskiego i historii. Młodzież, oprócz znajomości treści i problematyki ww. lektur, musiała również wykazać się znajomością życiorysów  twórców. Uczniowie czterech szkół zmierzyli się z pięcioma zestawami pytań; pierwszy zestaw zawierał pytania dotyczące biografii pisarzy; kolejne zestawy zawierały pytania i zadania szczegółowe odnoszące się do wskazanych książek.

                        Komisja Konkursowa po zsumowaniu punktacji ogłosiła, iż:

            I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu,

            II miejsce  - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej,

            III miejsce- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej - Curie  w Nowym Tomyślu,

            IV miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach.

                        Poloniści wspomnianych szkół mogą być dumni, że wśród ich uczniów nadal są tacy, którzy  chętnie czytają klasykę polską, co było widoczne w wysokich i  porównywalnych notach, gdyż walka była zacięta, a wyniki różniły się zaledwie kilkoma punktami.  Na zakończenie pani dyrektor  mgr Sylwia Czarnecka wręczyła nagrody i złożyła gratulacje Młodzieży i ich Opiekunom!