Zasady zachowania się w bibliotece
- zachowuję się cicho by nie przeszkadzać innym czytelnikom
- przychodzę do biblioteki w wyznaczonych godzinach
- nie wchodzę do biblioteki z jedzeniem ani piciem
- dbam o książki, nie zaginam rogów, nie czytam przy jedzeniu
- zawsze w terminie oddaję wypożyczone książki
- jeśli zgubię lub zniszczę wypożyczoną książkę zgłaszam to pani bibliotekarce
- mogę przyjść do czytelni poczytać czasopisma dla dzieci lub skorzystać z księgozbioru podręcznego
Dzień Praw Dziecka
- 04.12.2024 14:02
20 listopada z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie klas trzecich uczestniczyli w bibliotecznych zajęciach. Dzieci dowiedziały się jakie obowiązki i prawa przysługują każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, płci, religii czy statusu społecznego. Dowiedziały się również, że ich prawa są ważne i każde dziecko powinno je znać i móc z nich korzystać. A na zakończenie spotkania wysłuchały opowiadania - Prawo do życia bez przemocy z książki pt. „12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci”.
- więcej
Konkurs czytelniczy
- 30.10.2024 11:24
W październiku w bibliotece szkolnej odbyła się kolejna edycja konkursu czytelniczo-wiedzowego pt. Konopnicka Dzieciom. Konkurs podzielony był na 2 kategorie wiekowe – uczniów klas drugich i uczniów klas trzecich. Uczestnicy rozwiązywali test dotyczący życia i twórczości patronki szkoły – Marii Konopnickiej. Test dostarczył dzieciom wiele zabawy oraz pogłębił wiedzę. Wszyscy uczniowie spisali się znakomicie, a poziom był bardzo wyrównany, o czym świadczą poniższe wyniki.
Zwycięzcami w kategorii klas drugich zostali:
I miejsce ex aeguo – Nadia N. oraz Nikodem D.
II miejsce – Patryk D.
III miejsce – Tomasz G.
W klasie trzeciej:
I miejsce – Karol M.
III miejsce – Iga B.
- więcej
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 08.10.2024 13:34
Obchodzony 29 września Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zorganizowania w bibliotece spotkania czytelniczego. Głównym celem akcji, było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci wysłuchały opowiadania z serii Ignacy i Mela na tropie złodzieja: pt. „Zagadka kotki Grzanki”. Czytanie książki przeplatano różnymi pytaniami oraz rozmową o domowych zwierzętach. Dzieci chętnie opowiadały o swoich pupilach. Wiedziały również, że posiadanie zwierzątka, to nie tylko przyjemności ale i obowiązki.
Głośne czytanie jest wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Dlatego, to święto warto obchodzić każdego dnia i poświęcić choćby 15 minut.
- więcej
Pasowanie na czytelnika
- 22.05.2024 12:01
- Dnia 20 maja w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika – czyli oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników biblioteki. Spotkanie rozpoczęto od krótkiego występu dzieci - na temat poszanowania książek, zalet czytania i zachowania się w bibliotece. Następnie uczniowie wykazali się znajomością bajek i bajkowych postaci. Zapoznali się również z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Na zakończenie uroczystości każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki.
- więcej
Jak powstaje książka?
- 15.02.2024 09:27
- Przedszkolaki z grupy Motyle uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych pt. - Jak powstaje
książka? Na początku spotkania dzieci wysłuchały i obejrzały pięknie ilustrowaną baśń pt.
„Stoliczku nakryj się”. Następnie dowiedziały się, jakie są etapy i ile osób jest potrzebnych,
aby powstała zupełnie nowa książka. Prześledziły całą drogę od autora, ilustratora, drukarza,
introligatora aż do księgarni, biblioteki i oczywiście do czytelnika. Na zakończenie zajęć
przedszkolaki stały się twórcami, wykonując ilustracje do swojej ulubionej bajki. - więcej
MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK 2020
Nasza biblioteka szkolna włączyła się w kampanię społeczną „Mała książka - wielki człowiek”, organizowaną przez Instytut Książki.
Kampania skierowana jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Jej celem jest zachęcenie dzieci do czytania, rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu do czerpania przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Każdy pierwszoklasista naszej szkoły otrzymał pakiet książeczek: „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem”.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Spotkanie autorskie on-line z Grzegorzem KasdepkeNagłówek
9 lutego odbyło się spotkanie on-line z autorem książek dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke. Poprowadziła je Barbara Gawryluk – dziennikarka, ale również autorka książek dla najmłodszych.
Nasi Goście rozmawiali o uczuciach i emocjach. Czym one właściwie są i jak przekazywać dzieciom treści, których nie potrafimy opisać własnymi słowami. Fragmenty książek czytała prowadząca spotkanie Barbara Gawryluk. Prezentowane książki, którym rozmówcy poświęcili najwięcej uwagi to między innymi „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci?” oraz „Wszystkie kolory świata”. Książka ta jest efektem pracy 43 pisarzy (w tym Grzegorza Kasdepke i Barbary Gawryluk) oraz ilustratorów, można w niej znaleźć 20 wyjątkowych utworów, które odwołują się do empatii, pomagają przezwyciężać trudności oraz przynoszą nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat .
W wyjątkowym spotkaniu i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli uczniowie klas I – III.
Patroni roku 2021
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali:
STANISŁAW LEM,
CYPRIAN KAMIL NORWD,
KRYSZTOF KAMIL BACZYŃSKIK,
TADEUSZ RÓŻEWICZ.
2021 będzie także rokiem KONSTYTUCJI 3 MAJA i kard. STEFANA WYSZYŃSKIEGO.