Zasady zachowania się w bibliotece
- zachowuję się cicho by nie przeszkadzać innym czytelnikom
- przychodzę do biblioteki w wyznaczonych godzinach
- nie wchodzę do biblioteki z jedzeniem ani piciem
- dbam o książki, nie zaginam rogów, nie czytam przy jedzeniu
- zawsze w terminie oddaję wypożyczone książki
- jeśli zgubię lub zniszczę wypożyczoną książkę zgłaszam to pani bibliotekarce
- mogę przyjść do czytelni poczytać czasopisma dla dzieci lub skorzystać z księgozbioru podręcznego
Biblioteka – co o niej wiesz?
- 11.03.2025 13:26
W bibliotece szkolnej uczniowie klasy 2A i 2B uczestniczyli w zajęciach pt. „Biblioteka – co o niej wiesz?
Na początku spotkania dzieci odpowiedziały na szereg pytań m.in. co to jest biblioteka, na czym polega praca w bibliotece, co można robić w bibliotece i kto w niej pracuje. Następnie dowiedziały się co to jest katalog i do czego służy, jakie są działy i jak znaleźć potrzebną książkę. Na zakończenie spotkania z rozwiązanej krzyżówki ułożyły kolorowe hasło – BIBLIOTEKA.
- więcej
Koty, Kotki, Kociaki…
- 19.02.2025 14:24
Do obchodów Dnia Kota- święta obchodzonego 17 lutego włączyła się także biblioteka szkolna. W zajęciach uczestniczyły klasy pierwsze. Na początku spotkania dzieci opowiedziały o swoich pupilach co lubią jeść, jak się z nimi bawią i jakie mają przyzwyczajenia. Bez problemu odgadły bajki, w których głównym bohaterem jest oczywiście kot, były to min. „Kot Garfield”, „Kot Prot”, „Kot w butach”, „Kot Tom”, „Kot Filemon i Bonifacy”, ”Klakier” i wiele innych. Następnie wysłuchały książki pt. „Kociaki łobuziaki” i pod koniec zajęć bawiąc się wyśmienicie zaprojektowały zakładki do książek w kształcie kota.
A na zakończenie spotkania każdy uczeń w ramach ogólnopolskiego projektu „Mała książka - wielki człowiek” - wyprawka czytelnicza dla pierwszoklasisty otrzymał prezent. Była to książka pt. „Wnuczka antykwariusza” – autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek oraz broszurkę pt. „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem” – poradnik dla rodziców o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania.
- więcej
Mikołajkowe czytanie
- 20.12.2024 13:33
6 grudnia w tym magicznym dniu uczniowie klasy 1A uczestniczyli w „Mikołajkowym spotkaniu czytelniczym”. Dzieci wysłuchały opowiadań związanych z tematyką świąteczną, obejrzały wystawkę książek oraz zaśpiewały piękną piosenkę.
- więcej
Dzień Pluszowego Misia
- 11.12.2024 13:41
25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta do biblioteki przyszli uczniowie klasy 1A i 1B, wraz ze swoimi pluszowymi misiami. Dzieci wysłuchały przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz obejrzały inne książki z misiowymi bohaterami.
- więcej
Dzień Praw Dziecka
- 04.12.2024 14:02
20 listopada z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie klas trzecich uczestniczyli w bibliotecznych zajęciach. Dzieci dowiedziały się jakie obowiązki i prawa przysługują każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, płci, religii czy statusu społecznego. Dowiedziały się również, że ich prawa są ważne i każde dziecko powinno je znać i móc z nich korzystać. A na zakończenie spotkania wysłuchały opowiadania - Prawo do życia bez przemocy z książki pt. „12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci”.
- więcej
MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK 2020
Nasza biblioteka szkolna włączyła się w kampanię społeczną „Mała książka - wielki człowiek”, organizowaną przez Instytut Książki.
Kampania skierowana jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Jej celem jest zachęcenie dzieci do czytania, rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu do czerpania przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Każdy pierwszoklasista naszej szkoły otrzymał pakiet książeczek: „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem”.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Spotkanie autorskie on-line z Grzegorzem KasdepkeNagłówek
9 lutego odbyło się spotkanie on-line z autorem książek dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke. Poprowadziła je Barbara Gawryluk – dziennikarka, ale również autorka książek dla najmłodszych.
Nasi Goście rozmawiali o uczuciach i emocjach. Czym one właściwie są i jak przekazywać dzieciom treści, których nie potrafimy opisać własnymi słowami. Fragmenty książek czytała prowadząca spotkanie Barbara Gawryluk. Prezentowane książki, którym rozmówcy poświęcili najwięcej uwagi to między innymi „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci?” oraz „Wszystkie kolory świata”. Książka ta jest efektem pracy 43 pisarzy (w tym Grzegorza Kasdepke i Barbary Gawryluk) oraz ilustratorów, można w niej znaleźć 20 wyjątkowych utworów, które odwołują się do empatii, pomagają przezwyciężać trudności oraz przynoszą nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat .
W wyjątkowym spotkaniu i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli uczniowie klas I – III.
Patroni roku 2021
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali:
STANISŁAW LEM,
CYPRIAN KAMIL NORWD,
KRYSZTOF KAMIL BACZYŃSKIK,
TADEUSZ RÓŻEWICZ.
2021 będzie także rokiem KONSTYTUCJI 3 MAJA i kard. STEFANA WYSZYŃSKIEGO.