W tym roku szkolnym uczniowie klas II i III uczestniczyli w projekcie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”- w jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych poświęconych tematyce ekologicznej. Program organizowany był przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie do ruchu od najmłodszych lat. W tym roku po raz 13. dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w całym kraju wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne, poznały podstawowe zasady ekologii i dowiedziały się, dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz poznały korzyści płynące z ruchu. Dzieci aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Podsumowaniem udziału w projekcie było wręczenie dyplomów uczestnictwa.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”
- 36
szkolny kabel nr 4
Nowa galeria szkolny kabel nr 4 została dodana do albumu fotograficznego
13
NIESAMOWITE SKARPETKI – PROJEKT EDUKACYJNY KLASY IIA
- 19
Od lutego do maja 2022 roku uczniowie klasy II a we współpracy z biblioteką szkolną oraz Panią Mirosławą Miarką wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. „Niesamowite skarpetki – jak pokochać lekturę?”. Działania projektu były oparte na lekturze szkolnej pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” autorstwa Justyny Bednarek oraz kolejnych jej tomów. Celem projektu było propagowanie czytelnictwa, zachęcanie dzieci do częstego sięgania po dzieła literatury polskiej i światowej oraz rozbudzanie ich wyobraźni. Uczniowie poznawali przygody bohaterów książki poprzez samodzielne czytanie, jak również podczas spotkań z bibliotekarką szkolną. Podczas projektu musieli wykonać wiele działań m.in. samodzielnie wyszukiwali w internecie informacji o autorce, w grupach przygotowywali plakat przedstawiający pisarkę, opisywali przygody wybranych bohaterów, wykonywali własną „niesamowitą” skarpetkę oraz poznawali kolejne części książki o „niesamowitych skarpetkach”. W marcu odbyło się również spotkanie online z samą autorką lektury Justyną Bednarek, której uczniowie mogli zadać własne pytania. Na podsumowanie projektu uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i narysowanie komiksu przedstawiającego przygodę ich wcześniej wykonanej skarpetki. Uczniowie podczas projektu i konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością i wyobraźnią. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 30.05.2022 r. w bibliotece szkolnej przy udziale Pani Mirosławy Miarki. Nagrodzono pięć najlepszych prac, których autorzy otrzymali upominki. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkości. Zwycięzcami byli: Amelia Całus, Aleksandra Staniek, Mikołaj Bruździński, Jan Szczucki oraz Fabian Śliż. Serdecznie gratulujemy!
Podążamy śladami świętego Wojciecha
11 czerwca 2022r.
5511.06.2022 r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Pierwszej Stolicy Polski. Dzieci, które podczas rekolekcji szkolnych zebrały największą ilość punktów, mogły zobaczyć i doświadczyć tego wszystkiego czego dowiedziały się podczas spotkań z ciekawymi ludźmi.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie wnętrza przepięknej Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gotycki kościół znajduje się na Wzgórzu Lecha w samym centrum Gniezna. Jest to miejsce pochówku św. Wojciecha głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich. W podziemiach można zobaczyć zachowane relikty świątyń z X i XI wieku w formach jeszcze przedromańskich.
Dla ciekawych mogę dodać, że fragmenty posadzki z podziemi Katedry spotkamy na banknocie 10 zł. Zobaczyliśmy i podziwialiśmy także Drzwi Gnieźnieńskie o których wcześniej tyle dowiedzieliśmy się podczas spotkań rekolekcyjnych. Jest to rzeczywiście unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku.
Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Archidiecezjalnego. Tutaj każdy uczestnik otrzymał mapę i ciekawe zadania do wykonania. Po rozwiązaniu niełatwych zadań przyszedł czas na kolejny punkt wycieczki. Wszyscy zaczęliśmy wspinaczkę na wieżę katedralną, która sama w sobie jest nie lada atrakcją ale również i najwyższym punktem widokowym w Gnieźnie. Po pokonaniu 240 schodów zobaczyć można fantastyczny widok panoramy Gniezna i całego pojezierza gnieźnieńskiego. Widok naprawdę zapiera dech w piersiach.
Po przerwie obiadowej przyszedł czas na ostatnią propozycję dnia. Trakt królewski jest to trasa turystyczno - kulturowa, którą tworzą posągi, makiety, infokioski i tablice informacyjne rozmieszczone w zabytkowym centrum miasta.
Po tylu atrakcjach zmęczeni ale bardzo z siebie zadowoleni zdążyliśmy jeszcze kupić pamiątki i zjeść pyszne lody, ufundowane zresztą jak i cała wycieczka przez naszego księdza proboszcza.
A. Markiewicz
KLASY DRUGIE W SKANSENIE W WOLSZTYNIE
- 60
W piątek 27 maja 2022 r. uczniowie klasy 2a i 2b wybrali się na wycieczkę do Wolsztyna, gdzie znajduje się muzeum - „Skansen Budownictwa Ludowego”. Uczestnicy w pierwszej części wycieczki zwiedzali park etnograficzny, gdzie mogli zobaczyć unikatowe zabytki architektury drewnianej z początku XVIII wieku. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stare, drewniane chaty i ich wyposażenie, kuźnię, młyn oraz wiele innych ciekawych obiektów. Kolejnym etapem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach podczas których zostały omówione prace domowe w dawnym gospodarstwie. Najwięcej radości przyniosło uczniom samodzielne wykonywanie domowych prac, m.in. noszenie wody w nosidłach, pranie na tarze, maglowanie, mielenie na żarnach, młócenie cepami i wyrób masła. Cała wycieczka zakończyła się degustacją własnoręcznie wyrabianego przez uczestników masła, domowego chleba i maślanki. Bogatsze o nową wiedzę, pełne wrażeń dzieci wróciły do szkoły.
FESTYN RODZINNY 2022
Dnia 12 czerwca 2022r. w Wiejskim Domu Kultury w Borui Kościelnej od godz. 15:00 do godz. 18:00 odbył się szkolny festyn.
58Organizatorzy: Rada Rodziców oraz Przedszkole i Szkoła Podstawowa.
Historia nieco inaczej…
Dnia 06.06.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej odbył się Międzyklasowy Konkurs Książka ,,pomostem’’ do poznania historii. Z uwagi na to, iż historia jako przedmiot jest przesycona faktami, które trudno zapamiętać uczniom klas IV, nauczycielki z tutejszej szkoły: p. Mirosława Szymczak-Ratajczak, p. Beata Ciesielska i p. Mirosława Miarka postanowiły w nieco inny sposób przybliżyć czwartoklasistom czasy II wojny światowej, na przykładzie losów bohaterów literackich, a mianowicie niedźwiadka – Wojtka, tytułowego bohatera książki Łukasza Wierzbickiego pt. ,,Dziadek i niedźwiadek''.
Uczniowie zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami; m.in. sprawdzili swoją wiedzę w teście ze znajomości treści lektury, w krzyżówce; mając przed sobą mapkę Polski wykazali się wiedzą na temat państw sąsiadujących, które najechały naszą Ojczyznę 1 września 1939r.; wykonali komiks, przedstawiając losy Wojtka w sposób humorystyczny oraz właściwie ponumerowali wersy pieśni granej przez kapitana Sosnowskiego ,, Czerwone maki na Monte Cassino’'. Dobór zadań sprawdzał wiedzę i umiejętności uczniów praktycznie z każdej dziedziny.
W konkursie wzięły udział dwie klasy, które niezwykle zacięcie walczyły o I miejsce. Komisja Konkursowa po sprawdzeniu zestawu zadań ogłosiła, że:
I miejsce zajęła klasa IV b, natomiast II- klasa IV a.
Wszystkim uczniom gratulujemy!
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA PLAKAT W JĘZYKU ANGIELSKIM
Z radością informujemy, że zwycięzcą konkursu na plakat interaktywny zachęcający do udziału w obchodach 70-lecia panowania królowej Elżbiety II został Karol Murawski z klasy 8c. Gratulujemy!
Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.
Poniżej zwycięzka praca konkursowa.
Magdalena Chodzyńska
królowa Elżbieta II
autor: Karol Murawski, klasa 8c
Zapraszamy na Festyn Rodzinny!
PROJEKT BIBLIOTECZNY KLAS III
- 14
W dniach od 16-20 maja uczniowie klasy IIIa i IIIb we współpracy z biblioteką szkolną oraz Panią Mirosławą Miarką wzięli udział w szkolnym projekcie edukacyjnym "W świecie książki i biblioteki". Dzięki temu dowiedzieli się jak zbudowana jest książka, poznali wydawnictwa informacyjne oraz czasopisma dla najmłodszych. Ponadto doskonalili umiejętności posługiwania się słownikami, encyklopediamiami, rozmawiali o reklamie oraz jej funkcji. W ramach rozwijania incicjatywy czytelniczej uczniowie mieli także okazję zapoznać się z ciekawymi książkami oraz opowiadaniami z życia swoich rówieśników. Na koniec dzieci z klasy IIIa indywidualnie przeczytały książkę M. Kruger "Karolcia", by wpólnie ją omówić na zajęciach oraz jeszcze raz przeżyć ciekawe i wesołe przygody ośmioletniej Karolci. Podsumowaniem zebranej wiedzy było odwiedzenie szkolnej biblioteki i udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Panią Bibliotekarkę - Mirosławę Miarkę. Dzieci w ciekawy i rzetelny sposób podsumowały swoją wiedzę słuchając z zaciekawieniem prowadzonego wykładu oraz oglądając wystawy książkowe, korzystając z czytelni i możliwości wypożyczenia książek.
KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS II i III
- 20
Dnia 5.05.2022 roku odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas II i III. Uczniowie biorący udział w konkursie najpierw musieli wykazać się swoimi umiejętnościami w etapie klasowym. Uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów w poszczególnych zespołach klasowych reprezentowali swoje klasy w kolejnej części konkursu. Nagrody i dyplomy dla zwycięzców i uczestników zostały rozdane 20.05.2022r.
Wśród uczniów klas II nagrody otrzymali:
- Karol Cichosz 2b, Bartosz Krawczyński 2a
- Aleksandra Staniek 2a
- Antonina Charewicz 2b
Wśród uczniów klas III:
- Blanka Jąder 3b
- Julia Kucharczyk 3b
- Laura Bruździńska 3a
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.
Egzamin ósmoklasisty
- 3
VIII B na tropie fałszerzy dzieł sztuki
27 maja 2022r.
27 maja 2022r. uczniowie klasy 8b wybrali się z wizytą do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie mogli podziwiać działa będące w jego posiadaniu. Tym razem nie był to jednak zwykły spacer po gmachu budynku. Uczniowie wzięli bowiem udział w warsztatach “Fałszerze dzieł sztuki”. W trakcie zajęć mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu sztuki, utrwalić różnicę między pojęciami: oryginał, replika, reprodukcja, falsyfikat. Poznali także dramatyczną historię kradzieży, jedynego w polskich zbiorach, obrazu francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta. W trakcie warsztatów, uczniowie wykonali też kilka zadań, które wymagały od nich skupienia i jednocześnie pozwalały ćwiczyć, tak potrzebne w dzisiejszym życiu, uważność i spostrzegawczość. Taka forma zwiedzania muzeum była z pewnością bardziej atrakcyjna niż tradycyjny spacer od jednego obrazu do drugiego. Dość powiedzieć, że kilkoro uczniów zadeklarowało chęć powrotu do Muzeum Narodowego.
Miłym akcentem na zakończenie wycieczki był seans filmowy w Multikinie. Lekka komedia pozwoliła zrelaksować się po trudach związanych ze zdawanymi w tym tygodniu egzaminami ósmoklasisty.
Dorota Ruta
Klasy III w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach
W dniu 11maja, po okresie pandemicznych ograniczeń, uczniowie klas trzecich wreszcie mieli okazję szkolnej integracji. W tym celu wspólnie wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Dzieciom przez cały dzień doskwierał dobry humor i chęć do zdobywania wiedzy w praktyce. Teren, który mogli podziwiać to dawny folwark rodu von Unrug, zachowany do dziś, który został przekształcony na użytek zwiedzających. Obecnie mieści się tutaj muzeum, służące edukacji. Znajdują się w nim ekspozycje prezentujące zanikające zawody, gdzie uczniowie mogli zobaczyć wystawę dawnych narzędzi rolniczych i sprzętów gospodarstwa domowego. W warsztacie szewskim dzieci cięły skórzane paski, u pszczelarza zaglądały do wnętrza ula, u praczki - prały , maglowały i poznawały „duszę” żelazka. Oprócz tego obserwowały też pracę wikliniarza, a w warsztacie bednarza wykonywały własne ryczki. Ponadto z zainteresowaniem przyglądali się procesowi oddzielania śmietany od mleka, dowiedzieli się, co można kupić w sklepie kolonialnym, a na koniec gościli w dawnej klasie szkolnej. Po zwiedzeniu terenu i udziału w warsztatach dzieci wyglądały na zadowolonych, więc prawdopodobnie wspomnienia wpiszą się na długo w ich pamięci.
21
W poszukiwaniu… zadań
Dnia 20.05.2022r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej po raz trzeci zorganizowano ,,Marsz Konopnickiej'', pragnąc w ten sposób uczcić 180 rocznicę urodzin Patronki Szkoły- Marii Konopnickiej. Celem Konkursu było kultywowanie pamięci o życiu, twórczości i działalności pisarki, a jednocześnie propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia z wykorzystaniem mapy topograficznej terenu.
Przybyli uczniowie, również i w tym roku, mieli za zadanie odnaleźć na terenie Borui Kościelnej siedem miejsc zaznaczonych na otrzymanej mapie, po czym wykonać przy każdym punkcie zadanie związane z życiem i twórczością pisarki. Ograniczał ich jednak czas, gdyż na wykonanie zadań mieli 2 godziny- po tym czasie należało wrócić do ,,bazy'', czyli do tutejszej Szkoły. Każda z drużyn spacerowała i poszukiwała wskazanych miejsc z przydzielonym im opiekunem, który dbał o bezpieczeństwo swoich podopiecznych i odbierał od swojej grupy wykonane zadanie, by po powrocie wręczyć je Komisji.
Wśród reprezentantów z trzech szkół:
I miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Bukowcu;
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej;
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach.
6Nad całością czuwały pomysłodawczynie Konkursu, a jednocześnie autorki zadań: pani Jolanta Łukaszewska, pani Mirosława Szymczak-Ratajczak oraz pani Mirosława Miarka.
Podsumowując spotkanie, Pani dyrektor mgr Sylwia Czarnecka uroczyście wręczyła wszystkim uczniom atrakcyjne nagrody oraz złożyła gratulacje Młodzieży i ich Opiekunom.
Działania w terenie utwierdziły wszystkich zebranych w przekonaniu, że można pogłębiać i sprawdzać swoją wiedzę także w terenie, dodatkowo dobrze się przy tym bawiąc!
XXII Mistrzostwa Powiatu Szamotulskiego w Marszach na Orientację
22 maja 2022r.
16
11 MAJÓWKA w Borui Kościelnej z udziałem naszych przedszkolaków i uczniów
21 maja 2022r.
19
WYCIECZKA DO KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ
19 maja 2022r.
25Dnia 19 maja 2022 grupa uczniów z klas 7 i 8 wraz z opiekunami udała się na jednodniowy wyjazd do Kotliny Jeleniogórskiej.
Wycieczka rozpoczęła się od wyjazdu do Sobieszowa i wejścia na szczyt Góry Chojnik. Uczniowie zobaczyli niezwykłe ruiny Zamku Chojnik oraz mieli okazję podziwiać piękne krajobrazy z wieży widokowej na zamku.
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Szklarskiej Poręby, aby zobaczyć najczęściej odwiedzany wodospad w Kotlinie Jeleniogórskiej – Wodospad Szklarki.
Na koniec odbył się spacer do Wodospadu Kamieńczyka, który spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka.
Piękne widoki były przeplatane niezwykłymi opowieściami Pana Michała - pilota wycieczki i przewodnika.
Podczas całej wyprawy towarzyszyła nam wspaniała pogoda, więc tym bardziej wyjazd zaliczamy udanych.
Udział w konkursie piosenki pt. "Śpiewamy z kapelą Zza Winkla".
28 kwietnia 2022r.
ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI
W ostatnich latach przywracana jest pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia - Niezłomnych i Wyklętych, o tych którzy walczyli przeciwko narzucaniu powojennej Polsce ustroju komunistycznego i zależności Polski od ZSRR. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy do końca wierni byli złożonej przysiędze.
Aby pogłębić wiedzę uczniów o żołnierzach wyklętych, w holu szkoły zaprezentowano gazetkę poświęconą bohaterskiej postawie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Uczniowie zapoznali się z postaciami żołnierzy wyklętych, z formami prowadzonej przez nich walki oraz podejmowanymi akcjami zbrojnymi.
Ponadto uczniowie klasy czwartej przygotowywali plakaty o żołnierzach wyklętych.
9
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie