Dnia 8 października 2024r. społeczność Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej obchodziła Dzień Patrona.
Uczniowie w tym dniu spotkali się w hali sportowej, by oddać cześć swojej Patronce - Marii Konopnickiej w 114. rocznicę Jej śmierci. Uroczystą akademię rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego, następnie hymnu szkoły i pieśni o Marii Konopnickiej, podczas której złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową przedstawiającą wizerunek publicystki. Głos zabrała również Pani dyrektor Sylwia Czarnecka, nakreślając nietuzinkową osobowość najwybitniejszej poetki i jej zasługi dla potomnych.
Prowadzący uroczystość w czasie wystąpienia kilkakrotnie podkreślali, iż Patronka tutejszej szkoły jest “jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej”. W czasie akademii zaprezentowano autorską prezentację multimedialną, przybliżając w ten sposób sylwetkę literatki.
Najważniejszym punktem spotkania stał się program artystyczny przygotowany przez uczniów wszystkich klas. W tym roku młodzież ambitnie przygotowywała się do obchodów, ćwicząc inscenizację jednego z wcześniej przydzielonych im utworów pisarki. Oto na scenie rozbrzmiały jedne z najznakomitszych dzieł : ,,Muchy samochwały’’, ,,Co słonko widziało’’ , ,,Stefek Burczymucha’’ , ,,Parasol’’ i ,,Nasza Hania’’. Występujący zaprezentowali swoje zdolności aktorskie, wcielając się w różnych bohaterów literackich. Na twarzach widowni rysowały się słowa uznania, ale i uśmiechy wskazujące na wymowność tekstów dostosowanych do dzieci.
Zwieńczeniem apelu był teleturniej, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas IV-VIII. Młodzież zmierzyła się z pytaniami dotyczącymi wcześniej zaprezentowanych utworów oraz biografii poetki. Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego ,,Konopnicka- Dzieciom’’, w którym należało wykonać dowolną techniką pracę plastyczną przedstawiającą jeden z utworów ,,Mistrzyni pióra’’.
Z całą pewnością społeczność uczniowska, wykonując poszczególne zadania, kształciła kluczowe kompetencje tj. kreatywność, innowacyjność, umiejętność pracy zespołowej, ale i rozwijała swoje zdolności plastyczne w oparciu o dzieła literackie swojej mentorki. Spotkanie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że dzieła Marii Konopnickiej nadal rozbudzają wrażliwość estetyczną i ciekawość u młodego odbiorcy. Efekty uczniowskiej pracy można podziwiać na wystawie zorganizowanej w szkole.